Noen ganger er det vanskelig å si om en stor pakke av et bestemt produkt faktisk er billigere enn når du kjøper produktet separat. Ved å sammenligne enhetsprisen på ulike pakker, kan du finne ut hvilken pakke du skal velge for å få best valuta for pengene. Enhetsprisen er prisen du betaler for en viss mengde av produktet. Mengden kan uttrykkes i ulike måleenheter: tall (stykker), vekt (gram, unser, pund, kilo) eller innhold (milliliter, liter). For å beregne enhetsprisen på et produkt, del prisen på produktet med mengden produkt du får for den prisen. Noen ganger står også enhetsprisen på prislappen i butikken og du trenger ikke å regne ut den selv. Deretter sammenligner du enhetsprisen på to eller flere pakker av samme produkt for å finne ut hvilken pakke som er billigst.
Trinn
Metode 1 av 2: Beregn enhetsprisen på et produkt
1.
Se totalprisen på produktet. Enhetsprisen er vanligvis en del av totalprisen på produktet. Se på prislappen eller skann produktet med butikkens håndholdte skanner for å finne ut totalprisen på produktet.
- Hvis du har en kupong, trekk rabatten fra totalprisen før du beregner enhetsprisen.
2. Bestem emballasjemengden. Sjekk etiketten for å finne emballasjemengden til produktet. Vanligvis er dette nederst til høyre på emballasjen.
Noen produkter selges i en viss mengde, for eksempel toalettpapir, stearinlys eller taperuller. De fleste produktene selges imidlertid etter vekt eller volum, som gram, kilogram, milliliter, liter og så videre.Tips: Hvis et produkt selges per stk eller enhet, er totalprisen lik enhetsprisen. Anta for eksempel at du vil kjøpe en vannmelon som koster €3, så er både totalprisen og enhetsprisen €3,-. Det samme gjelder hvis du kjøper en rull med tape for € 0,50. Både totalprisen og enhetsprisen er da € 0,50.
3. Pass på at du jobber med de samme måleenhetene. Hvis du ønsker å sammenligne flere pakker, er det viktig at du bruker samme måleenhet. Noen ganger er for eksempel mengden på en pakke angitt i gram, mens en annen pakke med samme produkt angir innholdet i kilogram. Hvis dette er tilfelle, konverter de respektive måleenhetene slik at de alle er like med hverandre.
Tenk deg for eksempel at du vil sammenligne en pakke ris på 400 gram for 1 euro med en pose på to kilo ris til 3 euro. To kilo ris tilsvarer fem 400 grams pakker. Det er derfor du ganger prisen på en pakke ris ganger fem. Så for to kilo ris i pakker ville du ha mistet 5 x € 1,- eller € 5,-.Noen ganger kan du også støte på utenlandske måleenheter. Du kan også konvertere dette til måleenhetene vi bruker. Tenk deg at du er på ferie i England og vil sammenligne en liter (dvs. 1000 milliliter) solsikkeolje for £1,19 med en 12 fl oz (flytende unser) flaske med solsikkeolje for £0,60. En væskeunse er lik 28,41 milliliter. Så den andre flasken inneholder 12 x 28,41 milliliter, som kommer ned til ca 341 milliliter.4. Del totalprisen med mengden for å beregne enhetsprisen. Bruk en kalkulator eller telefonen for å beregne enhetsprisen. Regner du ut alt i hodet bruker du teorien om lang divisjon for å regne ut enhetsprisen. Her er noen eksempler:
Tenk deg at du har en pakke med seks ruller toalettpapir til €1,80. For å beregne enhetsprisen, del totalprisen på €1,80 med seks. I så fall er enhetsprisen for en rull toalettpapir € 0,30.Tenk deg at du vil kjøpe en påfyllingspakke med sjampo på tre liter for 4,50 €. Del deretter € 4,50 med tre. Slik finner du ut at du betaler € 1,50 per liter sjampo.Variasjon: Synes du det er vanskelig å beregne, kan du også bruke en spesiell elektronisk enhetspriskalkulator. Du legger inn en rekke grunnleggende informasjon her og nettsiden gjør resten. En god enhetspriskalkulator finner du her: https://www.pris pr stk.no/
5. Se etter enhetsprisen på prislappen for å gjøre det enkelt for deg selv. De fleste butikker oppgir også enhetsprisen på et produkt på prislappen. Det står vanligvis med små bokstaver øverst til venstre eller nederst til venstre på kortet. Noen ganger er det en grense rundt denne prisen. Sjekk prislappen for å se om enhetsprisen er oppført på den.
Hvis du for eksempel ser på en fire kilos pose med ris til €3,80, kan det være en enhetspris på €0,95 per kilo i hjørnet av prislappen med små bokstaver.Metode 2 av 2: Sammenlign enhetsprisen på produktene
1.
Beregn enhetsprisen på produktene du ønsker å kjøpe. Del totalprisen på en pakke med antallet for å bestemme enhetsprisen på produktet.
- Tenk deg at du må velge mellom en pakke med tolv ruller toalettpapir for € 3,50 eller en pakke med fire ruller for € 1,35. Deretter deler du først € 3,50 med tolv, som kommer ut til € 0,29 per rull. Deretter deler du €1,35 på fire, som utgjør €0,34 per kast.
- Et annet eksempel er at du må velge mellom en liten pakke müsli på 300 gram for € 1,50 eller en stor familiepakke på 1500 gram for € 6,25. Deretter deler du €1,50 med 300, som kommer ut til €0,005 per gram (og dermed €0,50 per 100 gram) og du deler €6,25 med 1500, som kommer ut til €0,00416 per gram (eller € 0,42 per 100 gram).
2. Velg produktet med lavest enhetspris. Generelt sett får du mest igjen for pengene hvis du kjøper produktet med lavest enhetspris. Så sammenlign enhetsprisen på produktene du ønsker å kjøpe for å finne ut hvilket produkt som er det billigste og kjøp det produktet.
En pakke med tolv ruller toalettpapir med en enhetspris på €0,50 per rull er billigere enn en pakke med fire ruller med en enhetspris på €0,55 per rull. I så fall er det best å kjøpe pakken med tolv rundstykker.Det samme gjelder en pakke müsli. Det er billigere hvis du kjøper en familiepakke der du betaler € 0,42 per 100 gram i stedet for en liten pakke hvor du betaler € 0,50 per 100 gram.3. Sørg for at kvaliteten på de sammenlignede produktene er den samme hvis det er viktig for deg. I de fleste tilfeller vil et produkt av lavere kvalitet ha en lavere enhetspris. Du kan velge å kjøpe dette produktet hvis du vil spare penger. Men noen ganger er et produkt som er litt dyrere mye bedre, smakfullere eller mer næringsrikt og er det verdt den ekstra kostnaden.
Som et eksempel kan du ta toalettpapir. For eksempel betaler du litt mer for firelags toalettpapir enn for tolags toalettpapir. I dette tilfellet kan du velge å gå for det litt tykkere toalettpapiret, selv om det er relativt dyrere.Tips
- Det er best å sammenligne enhetsprisen på produkter med sammenlignbar kvalitet. Et bestemt produkt kan være litt dyrere per stykk eller per kilo, men kan inneholde flere næringsverdier eller andre tilleggsprodukter.
Artikler om emnet "Beregn og sammenlign enhetsprisen på et produkt i butikken"